Najpopularniejsze diety

Przy wyborze najodpowiedniejszej diety obowiązkowa jest wiedza w zakresie najnowszych trendów odchudzających. Wśród najpopularniejszych diet znajdą się sprawdzone zasady na przestrzeni lat w połączeniu z najnowszymi odkryciami dietetyki. Warto zapoznać się z zestawieniem najbardziej stosowanych obecnie diet, cieszących się wciąż rosnącą popularnością.

 

Dieta ketogeniczna

Pochodzi z wczesnych lat XX wieku, ale prawdziwe żniwo zbiera dopiero teraz. Polega na stosowaniu w codziennym życiu dziesięciu procent energii pochodzącej wyłącznie z węglowodanów, dwudziestu procent z białka i siedemdziesięciu procent z tłuszczu. Jej geneza jest bardzo prosta, stworzono ją by leczyć osoby chore na padaczkę. Ketoza to sytuacja, w której głównym źródłem pozyskiwania energii z ciał ketonowych wytworzonych w metabolizmie tłuszczów. Dzięki temu unikniemy udziału w procesie pozyskiwania energii glukozy, jak dzieje się w reszcie diet. Jest to dieta wysokotłuszczowa, co czyni ją kontrowersyjną lecz niezwykle skuteczną. Potwierdza ona nową teorię głoszącą o nietuczącym działaniu tłuszczu, dieta ta pozwala na łatwiejsze pozbycie się nadmiaru samej tkanki tłuszczowej, uregulowanie poziomu glukozy we krwi i zmniejszenie insulinoodporności. Dieta ketogeniczna jest bardzo restrykcyjna i wymaga niezwykle kontrolowanego procesu. Dobrze ułożona wspomaga regeneracji mięśni więc stosowana jest przez sportowców.

 

Dieta 1000 kalorii

To różnorodna, ale skrupulatnie zaplanowana dieta polegająca na zmniejszeniu większej połowy dawki dziennie spożywanych kalorii. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na kalorie wynosi około 3000, zmniejszając tę liczbę do 1000 zmusimy nasz organizm do zużywania zmagazynowanego tłuszczu. Nie należy zapominać, że wciąż musimy zaspokajać nasz organizm poprzez dostarczanie dostatecznej ilości witamin i minerałów. Wadami tej diety są spowolnienie metabolizmu oraz trudny do zneutralizowania niedobór składników odżywczych. Przy diecie tysiąca kalorii schudnąć można nawet jeden kilogram tygodniowo, w porywach do pięciu kilogramów miesięcznie.

 

Dieta paleo

Jest to dieta zakładająca przywrócenie nawyków żywieniowych naszych przodków. Jedli oni wyłącznie to co udało im się zebrać, wyhodować i upolować. Wyklucza ona żywność przetworzoną i gotową do spożycia jaką zakupić można w sklepach. Dostarcza dużo składników mineralnych i naturalnego błonnika. Nie wymaga także skrupulatnego pilnowania się w kwestii liczenia kalorii. Dodatkowym atutem tej diety jest pozwolenie na zjedzenie nawet kilku posiłków tygodniowo niespełniających warunków diety. Produkty objęte patronatem diety paleolitycznej to przede wszystkim warzywa owoce, mięso oraz nasiona i wszelkie suszone wyroby. Ewolucja nie przystosowała nas do trawienia na przykład laktozy więc wszelkie tego rodzaju produkty należy wyeliminować. Spowoduje to pozostanie w jadłospisie w pełni naturalnych produktów, co ma wielu zwolenników. Wadami tej diety są głównie wysoka cena naturalnych produktów zdrowego pochodzenia oraz wykluczenie nabiału. Nie jest to dieta nastawiona stricte na krótki okres do czasu osiągnięcia szybkiego rezultatu jednak na zdrowy tryb życia, więc powinna na stałe być częścią naszego żywienia.

 

Dieta herbadetoksykująca

Jak sama nazwa podpowiada, motywem przewodnim są tutaj herbaty. Herbaciany detox to trend pochodzący głównie z mediów społecznościowych jednak ma swoje logiczne przełożenie na rzeczywistość. Jest swoistym następcą diet opartych na spożywaniu soków i koktajli owocowo-warzywnych. Picie wyszukanych ziół sprawi, że zmieni się nasz metabolizm i sposób trawienia. Herbaty takie jak ostrokrzew paragwajski popularnie zwany Yerba Mate oprócz pozytywnego wpływu na trawienie mają także szereg leczniczych działań. Napar z guarany i lipy lub rumianku pomaga oczyścić z toksyn, zredukować wzdęcia, poprawić kondycję. Głównym założeniem stosowania detoksykacji herbatami jest zminimalizowanie udziału w procesie trawienia wody, co ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Nie ulega jednak wątpliwości, że spadek wagi związany z piciem naturalnych herbat jest faktem.

 

Dieta czystej żywności

Idea tej diety opiera się głównie na modnej w ostatnich latach psychologii. Prosta zasada kierująca tą dietą brzmi: unikaj żywności przetworzonej, mrożonek, dań gotowych, rafinowanego cukru i sztucznych składników pochodzenia syntetycznego. Podobnie do trendów zawartych w innych modnych dietach także i tutaj eliminuje się produkty wielokrotnie przetworzone a pozostawia te pochodzenia naturalnego. Jednym z warunków stosowania tego rodzaju diet jest skupienie się na naturalnych tłuszczach pochodzących z awokado, orzechów i ryb, oraz wysokiego pochodzenia olejów roślinnych pierwszego tłoczenia.

 

Najlepszy produkt na odchudzanie w Polsce, wybrany produktem roku 2017.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *