Motywacja w odchudzaniu

Odchudzanie od zawsze było i będzie na topie. Ludzie coraz więcej spożywają, a później próbują złagodzić tego skutki. Dużo diet jest przerywanych w trakcie, część jest następnie wznawiana. Mówi się, że każda kolejna próba zrzucenia wagi działa na niekorzyść zarówno naszego zdrowia i życia. Warto więc zastanowić się co może skutecznie zmotywować do efektywnego przejścia przez dietę.

 

Stres

Nie od dziś wiadomo, że stres jest najbardziej szkodliwym czynnikiem zewnętrznym, z którym spotykamy się na co dzień, dla naszego zdrowia. Nadmiar stresu powoduje niekorzystne odkładanie się tłuszczy, co więcej wzmaga apetyt. Wychodząc naprzeciw stresowi warto motywować się dodatkowymi dawkami endorfiny. Nic nie dostarcza jej więcej niż kostka czekolady, kakao, a jeśli zależy nam na nie kaloryczności – śmiech. Nawet sztuczny uśmiech przed lustrem może wiele zdziałać dla naszego samopoczucia. Okazuje się jednak, że stres może być zjawiskiem pozytywnym. W małych ilościach potrafi zmotywować do wzięcia się za siebie i natychmiastowego działania więc nie musi wcale być zjawiskiem negatywnym. Co ważne niekontrolowany stres może szkodzić zdrowiu, a jego przyczyny mogą być różne.

 

Cele

To właśnie cel jest najważniejszym aspektem w kuracji odchudzającej. Żeby dieta okazała się skuteczna cele muszą być wyznaczone rozsądnie, co znaczy, że nie mogą być wygórowane. Dobrze stawiać sobie krótkotrwałe cele, aby satysfakcja z ich osiągnięcia motywowała nas do podjęcia się następnego. Cel powinnaś ustalić przed dietą, nie w trakcie jej trwania. Jeśli będziesz się go konsekwentnie trzymać, będzie już tylko łatwiej.

 

Zmiana myśli

Afirmacja czyli tak zwana zamiana negatywnych myśli na pozytywne jest od lat dobrym motywatorem ludzi odchudzających się. Pesymistyczne nastawienie się można szybko i trwale zmienić na pobudzające zamienniki. Na przykład myśl „nie chce mi się, to się nie uda” można obrócić w „być może teraz poniosę porażkę, ale przerodzę ją w przyszłe zwycięstwo”. W skrócie, myśli odrywają równie ważną rolę co cele, nie wolno więc ich bagatelizować.

 

Dokładne rozplanowanie

Przemyślany plan diety, przyjemny dla oka może być wywieszony w widocznym miejscu, nie tylko po to żeby przypominał nam co i jak mamy zainicjować lecz także motywował nas do chronologicznego postępowania. Sprawdzi się także kalendarz dni, do końca aktualnego etapu diety, zaznaczanie ptaszków, stawianie serduszek i inne oznaczniki zbliżającego się sukcesu mogą być wyrazem inwencji twórczej i zaangażowania w dietę. Atrakcyjności procesowi odchudzania nadać mogą także zdjęcia, reprezentujące efekt jaki zamierzamy osiągnąć, a także zdjęcia porównujące nas samych do okresu sprzed kilku tygodni. Do dobrego planu dodać należy podsumowania, nadadzą one diecie niezbędną regularność.

 

Stosuj rygorystyczne zasady

Pokusy nie powinny przejmować nad tobą kontroli, są one w pełni sterowalne a więc jeśli im nie pozwolisz podjąć decyzji – ty to zrobisz. Nikt nie mówi o tym że mały batonik od czasu do czasu jest zabroniony, ale lepiej wystrzegać się chęci podjadania. Stosowanie się do ustalonych wytycznych z czasem będzie sprawiało nam więcej przyjemności niż przykrości, najgorszy jest pierwszy etap odchudzania. Jeśli ulegniemy pokusie, coraz trudniej będzie powstrzymać się od następnych co w konsekwencji może doprowadzić nawet do przerwania odchudzania. Nie daj się pokusom, masz w sobie moc żeby z nimi wygrać.

 

Otaczaj się ludźmi

Pozytywne grono przyjaciół sprawi, że przebywanie w ich otoczeniu będzie okazją do spełniania wszystkich warunków swojej diety. Najbardziej pomocne są konsultacje z przyjaciółką, która odchudza się z nami równolegle. Dodatkowo, kontakt z ludźmi o takich samych predyspozycjach jak my w specjalnych grupach wspierających wzmaga zdrową konkurencję co może przyśpieszyć dietę. Sprawdzi się także aerobik, zajęcia popularnych rodzajów tańca na przykład zumba, czy fitness.

 

Odchudzanie on-line

W dobie technologii i rozwoju komunikacji społecznej za pośrednictwem Internetu można również zmotywować się do odchudzania. Nie tylko na świecie ale w Polsce mamy dostęp do tysięcy for internetowych zrzeszających ludzi o podobnych zainteresowaniach, dlaczego nie o odchudzaniu? Swoją aktywnością wykazują się nie tylko zwykli użytkownicy ale często eksperci, dietetycy i lekarze, którzy potrafią skutecznie rozwiać nasze wątpliwości co do poszczególnych zagadnień odchudzania. Wsparcie online dostępne jest praktycznie dla każdego, o każdej porze dnia i nocy.

Jak widać wcale nie tak trudno zdobyć motywację zarówno chwilową, która pomoże w chwilach słabości jak i długofalową zapobiegającą przerwaniu diety. Należy jednak pamiętać, że motywacja może nie wystarczyć i okazać się nieskuteczna bez silnej woli. Nie można zwieść się pokusom, należy być konsekwentnym a w efekcie będziemy z radością przeżywali nowe etapy w życiu.

 

Najlepszy produkt na odchudzanie w Polsce, wybrany produktem roku 2017.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *